food-wellness-club-top
Team: 276
Designers: 1372
Countries: Afganistan, Albania, Arabia Saudita, Argentina, Armenia, Australia, Austria, Bahamas, Bangladesh, Belarus, Belgio, Brazil, Bulgaria, Canada, Chile, China, Colombia, Costa Rica, Croazia, Cuba, Cipro, Repubblica Ceca, Danimarca, Repubblica Domenicana, Ecuador, Egitto, El Salvador, Estonia, Etiopia, France, Giappone, Georgia, Germania, Greece, Haiti, Hong Kong, Ungheria, India, Indonesia, Iran, Irlanda, Israele, Italy, Kenya, Kuwait, Lebanon, Liechtenstein, Lituania, Macedonia, Malesia, Mauritius, Maldive, Mexico, Mongolia, Montenegro, Marocco, Nepal, Netherlands, Nigeria, Norvegia, Nuova Zelanda, Pakistan, Peru, Filippine, Polonia, Portugal, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, Sud Africa, Sud Corea, Spain, Svezia, Switzerland, Siria, Taiwan, Tailandia, Tunisia, Turchia, Uscraina, Emirati Arabi Uniti, United Kingdom, United States, Uruguay, Venezuela, Vietnam.
Dates: March – May 2015
Judging panel:
Arch. Nicola Scaranaro | FOSTER + PARTNERS | London | www.fosterandpartners.com
Arch. Italo Rota | STUDIO ITALO ROTA | Milan | www.studioitalorota.it
Arch. Edoardo Milesi | ARCHOS | Bergamo | www.archos.it
Prof. Andrea Segrè | UNIBO, F.I.CO. | Bologna | www.andreasegre.it
Prof. Donald Bates | UNIMEL | Melbourne | www.labarchitecture.com
Arch. Andrea Zamboni | Zamboni Associati, DOMUS | Reggio Emilia | www.zamboniassociati.it
Arch. Pier Giorgio Giannelli | O.A.P.P.C. Bologna | Bologna | www.archibo.it
Ing. Angelo Luigi Marchetti | MARLEGNO s.r.l. | Bolgare  | www.marlegno.it

 WINNERS

FIRST PRIZE

VSC

VSC_PHOTO

Marco Volpi, Nicolò Spinelli, Michela Fiorentino Capoferri

Italy

1_2803

Click here for the project

SECOND PRIZE

ArchiStuff

ARCHISTUFF_PHOTO

Samuele Manera, Giacomo Pirotta, Francesco Piersantolini,

Alessandro Triulzi, Piermattia Cribiori, Stefano Grigoletto

Italy

2_2802

Click here for the project

THIRD PRIZE

Florán

FLORAN_PHOTO

Ricardo Puerta Bragado (Spain)

Manuel David Romero Rodríguez (Venezuela)

Nicole Rodríguez Mejía (Dominican Republic)

3_2760

Click here for the project

“GOLD” HONORABLE MENTION

MD2

md2_photo

Daniele Mariotti, Andrea Distefano, Emiliano Diotaiuti

Italy

4_2779

Click here for the project

“GOLD” HONORABLE MENTION

ODD Studio

ODDstudio_3799

Khanh Kien Phi, Thi Thu Trang Tran

Vietnam

5_2799

Click here for the project

HONORABLE MENTIONS

FINALISTS

(click the name to see the project)

3985_VBPR_PHOTO

VBRP

Paola Bronzo, Valentina Pacetti, Rachele Passerini, Benedetta Mattoni

Architects-Anonymous_photo

Architects Anonymous

Petros Zintilis, James Butler, Catalina Ionita

70f-architecture_photo

70F architecture

Francesca Guerrieri, Bas ten Brinke, Kevin Widjaja, Pim Roijackers, Martina Garau

Sudio-Rhinds_photo

Re-Be

Sassan Mirkhani, Sima Chavooshi

sedicigradi_photo

sedicigradi

Enrico Ferraresi, Andrea Chiarelli

FNA_photo

FNA

Fábio Ferreira Neves

pictureboardstudio

Alistair Lillystone, Sui-Wan Tang

Valentin_DE_NEYER_photo

VAL

Valentin De Neyer Villamil

project2

project 2.0

Francesco Montella, Lycourgos Lambrinopoulos, Davide Guariglia, Silvia Frassetto

Garvin Goepel

diad

Jorge A Zapata, Yigit Kale

Tim-Yiqing-Mao_photo

TMA

Tim Yiqing Mao

ff-pp-design_photo

FF&PP Design

Pedro Pedro, Fábio Fonseca

XXL-Architecture&Culture_photo

XXL Architecture&Culture

Yin Zhou, Kun Ren, Yanling Liu

DAG_photo

DAG

Diego Gutiérrez

3G

Nicolò Guadagni, Luca Guerrini, Francesca Romana Gentili

PODesign

Roy Zheng, Min Tian

asarquitectos

Asarquitectos

Ignacio Fernandez Juarez, Julieta Kowal, Juan Martin Santagada

carlos-mendez-photo

jordin

Carlos Mendez

luca-parini_photo

LPA

Luca Parini

ONLY

Siwei Luo

MARGIU

Marcelo Adrian Mario Rossi, Giuseppe Todisco, Francesca Russo, Francesco Izzo, Andrea Izzo, Marco Basili, Fabrizio Tartaglia

coralie-ming_photo

CMNG

Coralie Ming

GIUSEPPE-PARISI_GIUSEPPE-TASQUIER_photo

2G1P1T

Giuseppe Parisi, Giuseppe Tasquier

Atelier 2B

Nicolas Lee, Ryan Otterson, Yewon Ji

Studio Ossidiana + Apostoli + Villarosa

Alessandra Covini, Manfredi Villarosa, Tomas Dirrix, Francesco Apostoli

JD-photo

JD

Zofia Jozefowicz, Marina Dimitrova

gadi_photo

GADI

Dario Taglietti, Irene Mutti, Giovanni Casali, Annalisa Di Meo

BBBQ

 Benoit Evano-Allinc, Marie Gilet

AAA_M_photo

AAA_M

Antigoni Lampadiari-Matsa, Amalia Vranaki, Maria Pachi, Artemis Merkourea

Memento_photo

Memento

Emiliano Attardi, Valeria Bellucci, Guido Sica